top of page

"Sníme o setkání na slavnostním koncertu k oslavě našeho vítězství"

Rozhovor s šéfdirigentem Souboru písní a tanců Ozbrojených sil Ukrajiny Soubor písní a tanců Ozbrojených sil Ukrajiny již brzy zavítá do České republiky. Od 14. do 20. prosince jsou naplánovány koncerty v České republice v těchto městech: Praha, Brno, Hradec Králové, Ostrava, Zlín. „V rámci turné soubor vystoupí také v Litvě, Lotyšsku a Estonsku,“ sdělil naší redakci v exkluzivním rozhovoru plukovník Dmytro Antonjuk, dlouholetý umělecký ředitel a šéfdirigent souboru, zasloužilý umělec.

Dmytro Žanoviči, má soubor, který vedete, dlouhou historii?

Zasloužilý akademický soubor písní a tanců Ozbrojených sil Ukrajiny (současně se souborem Kyjevského vojenského okruhu - pozn. red.) vznikl v lednu 1939. Během své téměř 84leté historie prošel soubor nelehkou zajímavou tvůrčí cestou. Za druhé světové války ansámbl odehrál více než tři tisíce koncertů na sedmi frontách a vše zakončil Vítězným koncertem dne 3. května 1945 u Braniborské brány v poraženém Berlíně.


Hudba vždy zvyšovala morálku lidí.

Vystupujete v současné době na bojových frontách proti ruské Ukrajině?

Soubor vždy patřil a zůstává mezi prvními, kteří podporovali ducha našich vojáků jak v době míru, tak v dobách zvláštních těžkých zkoušek: byly to první koncerty pro likvidátory havárie v jaderné elektrárně Černobyl, pro internacionalistické vojáky v Afghánistánu a pro vojáky mírových jednotek na různých ožehavých místech světa.


21. století postavilo Ukrajinu před nové výzvy. Od prvních dnů roku 2014 náš soubor odehrál více než pět set koncertů v oblastech ATO a OOS na východě země: ve velitelských štábech, nemocnicích, vojenských útvarech, na cvičištích, ve výcvikových a mobilizačních centrech. Od samého začátku totální dobyvačné války Ruska proti Ukrajině Soubor ozbrojených sil Ukrajiny svou činnost nezastavil. Umělci vystupovali všude, kde to jen bylo možné: počínaje stanicemi metra a protileteckými kryty až po kluby a náměstí osvobozených vesnic a měst Ukrajiny. Všichni nyní potřebujeme takovou podporu a upřímnou lidskou komunikaci více než kdy jindy. Jako nikdy předtím vidíme a cítíme skutečnou příbuznost se zdánlivě neznámými lidmi. To je velmi důležité a my uděláme vše pro udržení této jednoty.


Ansámbl se stal odrazovým můstkem a nejvyšší kreativní univerzitou pro mnoho nyní slavných mistrů umění na Ukrajině; a také se stal jedním z nejoblíbenějších a nejžádanějších souborů v zemi. Náš soubor již 84 let hostuje v téměř sedmdesáti zemích světa, kde pod vlajkou Ukrajiny a ozbrojených sil Ukrajiny hrdě zněly lidové, historické, kozácké, vojenské a populární ukrajinské i světové hity hudebního umění. a mocně. Koncertní vystoupení ansámblu si nelze představit bez zářivých, jiskřivých lidových i moderních choreografických kompozic. Orchestr, sbor, balet i sólisté jsou jedním tvůrčím organismem, jednou tvůrčí rodinou.


Soubor přijede do České republiky poprvé?

Asi nemá cenu vyjmenovávat těch asi 70 zemí, do kterých Ansámbl v průběhu historie s koncerty zavítal. Nicméně v České republice bude soubor opravdu poprvé. Je jen škoda, že impulsem se k tomu stala taková tragická událost – ruský vpád na Ukrajinu, který je hrozbou pro celou Evropu. Nechť je toto seznámení počátkem velkého tvůrčího přátelství a národní jednoty. V rámci turné „Bojovníci světla“ zavítá ansámbl také do Litvy, Lotyšska a do Estonska.


Jaký bude program koncertu?

Program koncertu se skládá ze dvou sekcí o celkové délce 2,5 hodiny s přestávkou. Chceme ukázat spoustu věcí, ale současně se snažíme vejít do stanoveného času a nepřesytit diváka.


V první části vás seznámíme s historií Ukrajiny – to jsou ukrajinské lidové, kozácké písně, díla z doby národně osvobozeneckého hnutí a pestré choreografické kompozice. Druhou sekcí je dnešní evropská Ukrajina. Uslyšíte zde moderní melodie, písně, vokální a choreografické skladby a to nejlepší ze světové hudby. Všechny styly a směry jsou sloučeny v jednom koncertu: folklór, jazz, rock, klasická i moderní hudba, vokální a choreografické umění.


Soubor písní a tanců ozbrojených sil Ukrajiny dlouhodobě boří obecně přijímané vzorce a představy o armádních souborech. Účastníme se proto důležitých státních akcí, televizních pořadů a sólových koncertů předních ukrajinských interpretů a mezinárodních projektů a festivalů, jako jsou „Hvězdy z La Scala“, „Písně světa“, „Hudba Ennio Morricone“, kde dirigoval osobně sám maestro, a mnoho dalších.


Tímto prvním setkáním s publikem České republiky chceme především poděkovat vládě země a všem lidem České republiky za velkou pomoc a podporu Ukrajiny, našich lidí v tak tragické a pro nás všechny osudové době. Jsme vám moc vděční a nikdy na to nezapomeneme.


Kolik lidí k nám přijde jako součást vašeho týmu, říkají, že je velmi velký?

Složení ansámblu je 40 hudebníků orchestru, 30 sboristů, 25 baletních tanečníků a 10 sólistů, i když je každý sborový umělec zároveň sólistou, o čemž se sami přesvědčíte. Jsou to také vedoucí všech specializací: sbormistři, dirigenti, choreografové; aranžéři, administrátor, kostýmní výtvarník, režisér a moderátor, oddělení dopravy, účetnictví, obchodní vedení a váš pokorný sluha, umělecký ředitel a šéfdirigent - zasloužilý umělec Ukrajiny, plukovník Dmitrij Antonjuk.


Vojenský hudebník je zvláštní postavení. Jak je snadné stát se jím?

Dostat se do ansámblu není tak snadné. Každý umělec musí projít konkursem. Žádná volná místa nejsou a konkursy se konají téměř každý den. Jsme hrdí na to, že o vstup do našeho týmu usilují ti nejlepší: studenti a absolventi vyšších hudebních a choreografických univerzit, ale i již etablovaní umělci. Podmínky jsou ale pro všechny stejné.


Soubor dlouhodobě nastavuje vysokou laťku mistrovství a my se jí držíme. Někteří dnes již významní umělci zahájili svou tvůrčí cestu tím, že pracovali v týmu a čekali na příležitost získat alespoň poloviční uplatnění. Například na Ukrajině známé popové hvězdy Tina Karol a Zlata Ogněvič přišly do ansámblu jako sedmnáctileté studentky a rok pracovaly bez platu, jen aby mohly zpívat s „živým“ týmem a rozšiřovat svůj repertoár. Snažíme se neztratit z dohledu jediného talentovaného člověka a při první příležitosti ho voláme k nám. Průměrný věk hereckého souboru je od 17 do 50 let, ale je zde i několik vůdčích osobností, kterých si velmi vážíme.


A jak vy jste se dostal k hudbě?

Hudba je v mém životě přítomna už od mých čtyř let. Jak už to tak bývá, „vzala“ mi bezstarostné dětství, ale v profesi mi dala život. Myslím tím třináct let studia na kyjevské specializované hudební škole N. Lysenka při konzervatoři, pak pět let studia na Moskevské konzervatoři na fakultě vojenského dirigování, což byla tehdy jediná univerzita na světě, která připravovala profesionální vojenské dirigenty.


Pak přišla služba v orchestrech u Vyborgu, v Leningradu, na Kapverdských ostrovech v Kapverdské republice a od prvních dnů nezávislosti Ukrajiny se stal hlavním městem služby můj rodný Kyjev, město, kde jsem se narodil a vyrostl. Jednalo se o přední tvůrčí vojenské týmy země: Orchestr čestné stráže, Obrazcovo.


- ukázkový orchestr Ozbrojených sil Ukrajiny a Zasloužilý akademický soubor písní a tanců Ozbrojených sil Ukrajiny, který mám tu čest už dvacet let vést.


Nikoli bez hrdosti mohu říci, že slavnostní hudbu, kterou na Ukrajině oslavují 31 let nezávislosti všechny hlavy států, jsem napsal v oněch vzdálených dobách prvních let mé služby v rodném Kyjevě.


V průběhu let mnoho autorů napsalo obrovské množství děl speciálně pro tento ansámbl. Je to už celá knihovna, kterou rádi sdílíme s ostatními kapelami a interprety. Je prostě nemožné vybrat mezi nimi to nejmilejší a nejoblíbenější, takových je spousta. Stejně jako je těžké jmenovat ten nejpamátnější koncert, všechny jsou nezapomenutelné a vzácné. Ale bez pochyb a nadsázky mohu říci, že nejcennějšími, nejnezbytnějšími, nejdůležitějšími a nejpotřebnějšími jsou koncerty pro naše vojáky od roku 2014 až do současnosti, a to v těch obtížných a nebezpečných oblastech, kde je prostě potřeba podpora i čas na odpočinek a zábavu. V tom spočívá hlavní úkol a účel ansámblu ozbrojených sil Ukrajiny.


Můžete připomenout nejvýraznější koncert ansámblu?

Nelze zapomenout na úplně první koncert z roku 2014 v sídle poblíž Slavjanska v Doněcké oblasti, kdy pro každého z nás poprvé zazněla tak hrozná slova jako „náklad 200“, „náklad 300“. To byl jen začátek zbabělé anexe Krymu a Donbasu. Nelze zapomenout na naše poslední koncertní turné po východních městech Ukrajiny v létě 2021, které bylo věnováno 30. výročí nezávislosti naší země.


Nelze zapomenout, protože tato města jsou dnes Ruskem jednoduše vymazána z povrchu země.


Vzpomínky i fotografie navždy zachytily závěrečný koncert tohoto turné, který se konal v Mariupolu na náměstí právě nedaleko toho nešťastného divadla. Je nesnesitelně bolestivé uvědomit si, že to divadlo už není, stejně jako nejsou ani město, ani ty tisíce lidí, kteří tenkrát byli na našem koncertě. Jen lidské životy není možné vrátit! A to je nenapravitelná tragédie! A všechno ostatní obnovíme, všechny vrátíme do jejich domovů, všechno znovu postavíme ještě lepší a krásnější, protože na to nejsme sami! Mír s Ukrajinou, za což vám všem, naši drazí přátelé a bratři, mnohokrát děkujeme a hluboce se klaníme!


Co vám dává důvěru ve vítězství ukrajinského lidu nad agresorem?

Na Ukrajině není člověka, který by nesnil o tom, že se co nejdříve setká na velkém slavnostním koncertu na oslavu našeho vítězství! Vyhrajeme! Bráníme náš domov, naši zemi, naši historii a budoucnost našich dětí! Pravda je s námi! Bůh je s námi!


Rozhovor připravil Andrej Šavrej, kulturní pozorovatel

bottom of page